אתרים ארכיון

 • בסוף השבוע האחרון נסגר הרחוב שלנו לטובת סרט עתיר תקציב, קופרודוקציה צ'כית-אוסטרית שמשחזרת בדקדקנות את אירועי אוגוסט 68'. רגע השיא של הסרט הוא פריצת הבריקדות המאולתרות על ידי אחד הטנקים הסובייטיים. כך זה נראה לפני 46 שנה - והבוקר.

  הפלישה הסובייטית ב-1968 משוחזרת בקפדנות בסרט חדש (תמונות)

  בסוף השבוע האחרון נסגר הרחוב שלנו לטובת סרט עתיר תקציב, קופרודוקציה צ'כית-אוסטרית שמשחזרת בדקדקנות את אירועי אוגוסט 68'. רגע השיא של הסרט הוא פריצת הבריקדות המאולתרות על ידי אחד הטנקים הסובייטיים. כך זה נראה לפני 46 שנה - והבוקר.

  קרא עוד

 • ביום חמישי (18.4) התקיימה האזכרה השנתית ליוזף צ'אפק, אחיו הגדול של קארל צ'אפק ויוצר גדול בזכות עצמוף שמת במחנה הריכוז ברגן בלזן. ככל הידוע לי, מעולם לא תורגם טקסט של יוזף צ'אפק לעברית ואני מביא כאן אפוא טקסט אחד מפרי עטו.

  אזכרה ליוזף צ'אפק וטקסט מפרי עטו בתרגומי

  ביום חמישי (18.4) התקיימה האזכרה השנתית ליוזף צ'אפק, אחיו הגדול של קארל צ'אפק ויוצר גדול בזכות עצמוף שמת במחנה הריכוז ברגן בלזן. ככל הידוע לי, מעולם לא תורגם טקסט של יוזף צ'אפק לעברית ואני מביא כאן אפוא טקסט אחד מפרי עטו.

  קרא עוד

 • השגתי לי שתי ענתיקות נהדרות: מצלמת Flexaret צ'כוסלובקית ומצלמת Exakta מזרח-גרמנית. הן הזכירו לי טקסט ישן של קארל צ'אפק, וגרמו לי להזדהות עמוקה עמו.

  בצ'כיה עם מצלמות Flexart VI ו-Exakta Varex; וטקסט של צ'אפק

  השגתי לי שתי ענתיקות נהדרות: מצלמת Flexaret צ'כוסלובקית ומצלמת Exakta מזרח-גרמנית. הן הזכירו לי טקסט ישן של קארל צ'אפק, וגרמו לי להזדהות עמוקה עמו.

  קרא עוד

 • אמש עלה לאוויר האינטרנט פרוייקט חדש שלי, פרי עבודה אינטסניבית של קרוב לחצי שנה: האתר "פראג של מר קופפרקינגל" מוקדש לספר "שורף הגופות", במלאת 90 שנה להולדת מחברו (ספר שעל תרגומו אני עמל בימים אלה). בואו לבקר!

  יום הולדת לסופר לדיסלב פוקס; אתר חדש שלי אונליין

  אמש עלה לאוויר האינטרנט פרוייקט חדש שלי, פרי עבודה אינטסניבית של קרוב לחצי שנה: האתר "פראג של מר קופפרקינגל" מוקדש לספר "שורף הגופות", במלאת 90 שנה להולדת מחברו (ספר שעל תרגומו אני עמל בימים אלה). בואו לבקר!

  קרא עוד

 • הרוכש יזכה לעבוד בחדר העבודה של קארל צ'אפק, ויקבל לידיו גם את פרטי הריהוט, הכוללים ספרייה ומבחר גדול של פרטי ארכיון. הרוחות סוערות באקדמיה ובתקשורת.

  רוצים לגור בווילה של קארל צ'אפק? עכשיו למכירה בפראג

  הרוכש יזכה לעבוד בחדר העבודה של קארל צ'אפק, ויקבל לידיו גם את פרטי הריהוט, הכוללים ספרייה ומבחר גדול של פרטי ארכיון. הרוחות סוערות באקדמיה ובתקשורת.

  קרא עוד

 • פראג נשארה כפי שהייתה, אולי – מעומק חיי היומיום – מעט פחות זוהרת; יש תכניות לקיץ, יותר מדי אפילו, והשנה אני חושבת שזאת הפעם הראשונה שגם אני, ממש כמו כל צ'כי ממוצע, יוצאת לחופש ומרוקנת את העיר מנוכחותי. כי הראש מרוקן כבר הרבה זמן ואין סיבה שהגוף לא ייקח לו חופש.

  ספוז'ילוב של הנשמה (פוסט אורח מאת רות בן הדר)

  פראג נשארה כפי שהייתה, אולי – מעומק חיי היומיום – מעט פחות זוהרת; יש תכניות לקיץ, יותר מדי אפילו, והשנה אני חושבת שזאת הפעם הראשונה שגם אני, ממש כמו כל צ'כי ממוצע, יוצאת לחופש ומרוקנת את העיר מנוכחותי. כי הראש מרוקן כבר הרבה זמן ואין סיבה שהגוף לא ייקח לו חופש.

  קרא עוד

 • בשש בערב היו בכיכר העיר העתיקה של פראג כארבעים אלף איש, רובם המוחלט צ'כים, שבאו לחזות בהדלקת האורות שעל עץ חג המולד של פראג, ולפתוח את עונת החגים בשוק חג המולד המרכזי של היפה בערי אירופה.

  בפראג נפתחה אמש עונת החגים

  בשש בערב היו בכיכר העיר העתיקה של פראג כארבעים אלף איש, רובם המוחלט צ'כים, שבאו לחזות בהדלקת האורות שעל עץ חג המולד של פראג, ולפתוח את עונת החגים בשוק חג המולד המרכזי של היפה בערי אירופה.

  קרא עוד

 • אתמול עליתי כהרגלי לקברו של צ'אפק בבית הקברות בוישהראד, לומר שלום לאיש שבגללו הגעתי לצ'כיה בראשונה. על קברו של צ'אפק מצאתי שוב שני מכתבים מקסימים מתלמידי בית ספר יסודי שכנראה ביקרו במקום עם כיתתם.

  ילדים כותבים לקארל צ'אפק

  אתמול עליתי כהרגלי לקברו של צ'אפק בבית הקברות בוישהראד, לומר שלום לאיש שבגללו הגעתי לצ'כיה בראשונה. על קברו של צ'אפק מצאתי שוב שני מכתבים מקסימים מתלמידי בית ספר יסודי שכנראה ביקרו במקום עם כיתתם.

  קרא עוד

 • גם הצ'כים סובלים מפוסט-טראומה, וזה בסדר, כי הטראומה היא ככלות הכול מלחמת העולם השנייה. לכן הגיעה העת לספר לעם הלוחם בציון על אחד מפרטי הטריוויה המוזרים בנוגע לצ'כיה, כזה שנותר איכשהו כמעט בגדר סוד. ויש גם שאלה לקוראים.

  כשבתל אביב נופלים טילים, בפראג… יש אזעקה

  גם הצ'כים סובלים מפוסט-טראומה, וזה בסדר, כי הטראומה היא ככלות הכול מלחמת העולם השנייה. לכן הגיעה העת לספר לעם הלוחם בציון על אחד מפרטי הטריוויה המוזרים בנוגע לצ'כיה, כזה שנותר איכשהו כמעט בגדר סוד. ויש גם שאלה לקוראים.

  קרא עוד

 • סיפור נוסף מאת יאן נרודה, הבולט במסתורין האירוטי שלו בין שלל סיפורי ההלוויות, הריבים הקטנים וההתנכלויות החביבות שהקובץ "סיפורי מאלה סטראנה" מלא בהם.

  "בְּבֵית שלושת השושנים", מאת יאן נרודה

  סיפור נוסף מאת יאן נרודה, הבולט במסתורין האירוטי שלו בין שלל סיפורי ההלוויות, הריבים הקטנים וההתנכלויות החביבות שהקובץ "סיפורי מאלה סטראנה" מלא בהם.

  קרא עוד

 • צ'כיה חוגגת היום את הגעתם, לפני 1149 שנה, של האחים ציריל ומתודיי, שנשאו אל הסלאבים את בשורת הנצרות ואף המציאו את הכתב הסלאבי הראשון. מחר יצויין יומו של יאן הוס, שדרש רפורמות בכנסייה, ונתן לצ'כית את הסימנים הדיאקריטיים שלה.

  יום יאן הוס, ויום הקדושים ציריל ומתודיי

  צ'כיה חוגגת היום את הגעתם, לפני 1149 שנה, של האחים ציריל ומתודיי, שנשאו אל הסלאבים את בשורת הנצרות ואף המציאו את הכתב הסלאבי הראשון. מחר יצויין יומו של יאן הוס, שדרש רפורמות בכנסייה, ונתן לצ'כית את הסימנים הדיאקריטיים שלה.

  קרא עוד

 • צ'כיה מציינת היום 70 שנה לאחד ממעשי-הגבורה המפורסמים בהיסטוריה של מלחה"ע ה-2 – "מבצע אנטרופויד", ההתנקשות בחיי ריינהרד היידריך. החודש ראה אור בעברית הספר HHhH, זוכה פרס גונקור, העוסק באירוע. רשימה על הספר, על המבצע, וסיור מצולם בפראג, באתרים הקשורים בהתנקשות.

  שבעים שנה ל"מבצע אנטרופויד": בפראג, בעקבות HHhH והיידריך

  צ'כיה מציינת היום 70 שנה לאחד ממעשי-הגבורה המפורסמים בהיסטוריה של מלחה"ע ה-2 – "מבצע אנטרופויד", ההתנקשות בחיי ריינהרד היידריך. החודש ראה אור בעברית הספר HHhH, זוכה פרס גונקור, העוסק באירוע. רשימה על הספר, על המבצע, וסיור מצולם בפראג, באתרים הקשורים בהתנקשות.

  קרא עוד

 • השעון האסטרונומי המפורסם שבכיכר העיר העתיקה בפראג נפל (שוב) קורבן לוונדליזם. המשטרה עצרה גבר שטיפס על השעון, ועקר ממקומה את אחת מאבניו. יש וידאו.

  תייר טיפס על השעון האסטרונומי בפראג. תלש אבן

  השעון האסטרונומי המפורסם שבכיכר העיר העתיקה בפראג נפל (שוב) קורבן לוונדליזם. המשטרה עצרה גבר שטיפס על השעון, ועקר ממקומה את אחת מאבניו. יש וידאו.

  קרא עוד

 • "אין בצ'כיה אתר חשוב יותר של ארכיטקטורה מודרנית", קובע כתב העיתון "לידובה נוביני" בפתחה של ידיעה שפורסמה בסוף השבוע האחרון, והוא צודק. בעיר ברנו, בירת מוראביה והעיר השניה בגודלה ברפובליקה, שוכן אחד המבנים המודרניים המפורסמים בעולם.

  וילה טוגנדהאט של מיס ון דר רוהה תפתח שוב בחודש מרץ

  "אין בצ'כיה אתר חשוב יותר של ארכיטקטורה מודרנית", קובע כתב העיתון "לידובה נוביני" בפתחה של ידיעה שפורסמה בסוף השבוע האחרון, והוא צודק. בעיר ברנו, בירת מוראביה והעיר השניה בגודלה ברפובליקה, שוכן אחד המבנים המודרניים המפורסמים בעולם.

  קרא עוד

 • בעקבות גל הקור שפקד את כל אירופה מלאים העיתונים בכתבות על מזג האוויר, אתרי האינטרנט מעדכנים מספר פעמים ביום על הצפוי, ברכבות קפא הדלק והמעלית שלנו תקועה בקומה הרביעית כבר ארבעה ימים. אבל רק עכשיו הגיע גם השלג. קפצתי לטירה של פראג כדי לצלם כמה תמונות.

  אחרי הקור הגדול הגיע סוף-סוף גם השלג

  בעקבות גל הקור שפקד את כל אירופה מלאים העיתונים בכתבות על מזג האוויר, אתרי האינטרנט מעדכנים מספר פעמים ביום על הצפוי, ברכבות קפא הדלק והמעלית שלנו תקועה בקומה הרביעית כבר ארבעה ימים. אבל רק עכשיו הגיע גם השלג. קפצתי לטירה של פראג כדי לצלם כמה תמונות.

  קרא עוד

 • בגיליון פברואר של המגזין "מסע אחר" מתפרסמת כתבה שלי על חמישה אתרים תת-קרקעיים, תוך-מבניים, בין-רחובותיים שכדאי לראות בפראג -- עיר שחיה במשך מאות שנים גם במרתפים, בסמטאות צדדיות, מתחת לאדמה ובמעברים סמויים מן העין.

  פראג הנסתרת מן העין: כתבה שלי במגזין "מסע אחר"

  בגיליון פברואר של המגזין "מסע אחר" מתפרסמת כתבה שלי על חמישה אתרים תת-קרקעיים, תוך-מבניים, בין-רחובותיים שכדאי לראות בפראג -- עיר שחיה במשך מאות שנים גם במרתפים, בסמטאות צדדיות, מתחת לאדמה ובמעברים סמויים מן העין.

  קרא עוד

 • ב-1925 ייסד קארל צ'אפק את הסניף הצ'כי של ארגון PEN, והיה נשיאו הראשון. השבוע העניק הארגון את פרס צ'אפק למשורר פאבל שְׁרוּט (Šrut) -- "המומחה המוביל בצ'כיה לענייני גרביים, מגלה האיים שבהם גדלים כינורות, פזמונאי לירי ומשורר שירת-החשק".

  המשורר פאבל שרוט זכה בפרס קארל צ'אפק

  ב-1925 ייסד קארל צ'אפק את הסניף הצ'כי של ארגון PEN, והיה נשיאו הראשון. השבוע העניק הארגון את פרס צ'אפק למשורר פאבל שְׁרוּט (Šrut) -- "המומחה המוביל בצ'כיה לענייני גרביים, מגלה האיים שבהם גדלים כינורות, פזמונאי לירי ומשורר שירת-החשק".

  קרא עוד

 • אולם ולדיסלב שבטירה של פראג הוא החלל הגדול ביותר בטירה שכולה חללים גדולים. הוא נבנה במאה ה-14, ומאז כינונה של הרפובליקה הוא משמש לאירועים מרכזיים דוגמת השבעת נשיא הרפובליקה. הבוקר הוצב בו ארונו של הנשיא המנוח ואצלב האוול

  אלפים באים אל הטירה, להיפרד מן הנשיא ואצלב האוול (גלריה, ועוד)

  אולם ולדיסלב שבטירה של פראג הוא החלל הגדול ביותר בטירה שכולה חללים גדולים. הוא נבנה במאה ה-14, ומאז כינונה של הרפובליקה הוא משמש לאירועים מרכזיים דוגמת השבעת נשיא הרפובליקה. הבוקר הוצב בו ארונו של הנשיא המנוח ואצלב האוול

  קרא עוד

 • לראשונה מזה 65 שנה יכולים הצ'כים לבקר בקריפטה הנסתרת שבה קבורים כמה מענקי הרוח של האומה. והם נוהרים למקום בהמוניהם.

  אחרי 65 שנה, אלפי סקרנים באים לראות את הקריפטה בוישהראד

  לראשונה מזה 65 שנה יכולים הצ'כים לבקר בקריפטה הנסתרת שבה קבורים כמה מענקי הרוח של האומה. והם נוהרים למקום בהמוניהם.

  קרא עוד

 • ב-27 באוקטובר 2011 הופיעה פי.ג'יי הארווי באולם הגדול שבארמון לוצרנה בפראג. זהו סיפורו של הארמון, ובסופו גם תמונות מן ההופעה.

  פי ג'יי הארווי בפראג (סיפורו של אולם לוצרנה, ותמונות מההופעה)

  ב-27 באוקטובר 2011 הופיעה פי.ג'יי הארווי באולם הגדול שבארמון לוצרנה בפראג. זהו סיפורו של הארמון, ובסופו גם תמונות מן ההופעה.

  קרא עוד