חדשות ארכיון

 • דני קרמן ואני נשוחח על צ'אפק במסגרת יריד הספרים הבינ"ל בירושלים - כל הפרטים בפנים; וגם: בואו לזכות בעותק חינם של "ביקורת המילים" מאת קארל צ'אפק בתרגומי, ובמתנות נוספות!

  בואו להיפגש ביריד הספרים בי-ם; וגם: זכו בספר "ביקורת המילים"!

  דני קרמן ואני נשוחח על צ'אפק במסגרת יריד הספרים הבינ"ל בירושלים - כל הפרטים בפנים; וגם: בואו לזכות בעותק חינם של "ביקורת המילים" מאת קארל צ'אפק בתרגומי, ובמתנות נוספות!

  קרא עוד

 • בהוצאת כרמל ראה אור תרגומי לספר "ביקורת המלים" לקארל צ'אפק -- עבודת התרגום המאתגרת ביותר שהיתה לי. בבסיס הספר מאמרים קצרים שבהם בוחן צ'אפק את הדרכים שבהן אנו משתמשים-לרעה במלים מסוימות. קראו כאן את ההקדמה שצירפתי לספר.

  ראה אור בתרגומי: "ביקורת המלים" מאת קארל צ'אפק, הוצ' כרמל

  בהוצאת כרמל ראה אור תרגומי לספר "ביקורת המלים" לקארל צ'אפק -- עבודת התרגום המאתגרת ביותר שהיתה לי. בבסיס הספר מאמרים קצרים שבהם בוחן צ'אפק את הדרכים שבהן אנו משתמשים-לרעה במלים מסוימות. קראו כאן את ההקדמה שצירפתי לספר.

  קרא עוד

 • אם יבקש מי מכם לחלוב מפרה רזה מאה ליטרים של חלב, ויכריז לבסוף כי לעת עתה הוא מסתפק באותם שלושה ליטרים שהצליח לחלוב ממנה, הרי זו פשרה פוליטית. אם ברצונכם להיפטר מן הפשרה, אִמדו ראשית את מצבה של הפרה והפשילו שרוולים בידיעה ברורה כי יותר משלושה ליטרים לא יהיו כאן.

  קארל צ'אפק לרגל המצב: הרשימה "פשרה" (1925), בתרגומי

  אם יבקש מי מכם לחלוב מפרה רזה מאה ליטרים של חלב, ויכריז לבסוף כי לעת עתה הוא מסתפק באותם שלושה ליטרים שהצליח לחלוב ממנה, הרי זו פשרה פוליטית. אם ברצונכם להיפטר מן הפשרה, אִמדו ראשית את מצבה של הפרה והפשילו שרוולים בידיעה ברורה כי יותר משלושה ליטרים לא יהיו כאן.

  קרא עוד

 • נאומו של נשיא צ'כיה בחגיגות יום העצמאות של ישראל אולי אינו מפתיע את מי שמכיר את עמדותיו; אך הוא ודאי יוצא דופן בנוף הפוליטי העולמי, והוא בהחלט אמיץ בנחישותו. תרגום בלעדי ל"מקרה מקרופולוס".

  נאום נשיא צ'כיה מילוש זֶמָן לרגל יום העצמאות של ישראל

  נאומו של נשיא צ'כיה בחגיגות יום העצמאות של ישראל אולי אינו מפתיע את מי שמכיר את עמדותיו; אך הוא ודאי יוצא דופן בנוף הפוליטי העולמי, והוא בהחלט אמיץ בנחישותו. תרגום בלעדי ל"מקרה מקרופולוס".

  קרא עוד

 • V novém čísle časopisu Roš chodeš (Tevet Švat, leden 2014) najdete můj článěk o Ariku Einsteinovi, izraelském zpěvákovi, který zemřel v listopadu 2013. Byl hlasem i tváří Izraele.

  Veselé písně v moll: můj článek v RCh o Ariku Einsteinovi

  V novém čísle časopisu Roš chodeš (Tevet Švat, leden 2014) najdete můj článěk o Ariku Einsteinovi, izraelském zpěvákovi, který zemřel v listopadu 2013. Byl hlasem i tváří Izraele.

  קרא עוד

 • כך נראתה פראג אתמול בצהריים: סכרים נגד הצפות, שקי חול, ונהר אחד עם מים גבוהים מאוד, שאת מכותיהם ספג, בין היתר, מוזיאון קמפה לאמנות. גם גן החיות היפהפה של פראג ספג מכה קשה -- עשור לאחר השיטפון האדיר של 2002 שהחריב לגמרי את חלקו התחתון.

  היום שאחרי: 19,000 פונו מבתיהם; המים ממשיכים צפונה

  כך נראתה פראג אתמול בצהריים: סכרים נגד הצפות, שקי חול, ונהר אחד עם מים גבוהים מאוד, שאת מכותיהם ספג, בין היתר, מוזיאון קמפה לאמנות. גם גן החיות היפהפה של פראג ספג מכה קשה -- עשור לאחר השיטפון האדיר של 2002 שהחריב לגמרי את חלקו התחתון.

  קרא עוד

 • ברחבי הרפובליקה הצ'כית הוכרז אתמול מצב חירום: הנהרות עלו על גדותיהם, המדינה מוצפת, והשטפונות הגיעו גם לפראג.

  שטפונות בפראג, הרוגים בצ'כיה

  ברחבי הרפובליקה הצ'כית הוכרז אתמול מצב חירום: הנהרות עלו על גדותיהם, המדינה מוצפת, והשטפונות הגיעו גם לפראג.

  קרא עוד

 • כבר מזמן לא התרגשתי כל כך: אחרי כשנתיים בעבודה ראה אור תרגומי לרומאן המפעים "לגרגר זפת", מאת הסופר הצ'כי יאכים טופול. בשבועות הקרובים אפרסם כאן כמה רשימות על הספר ועל טופול. בינתיים, הנה כמה מלים על הספר ועל ביקורו הצפוי של טופול בישראל.

  יצא בתרגומי: "לגרגר זפת" מאת יאכים טופול; יבקר בישראל

  כבר מזמן לא התרגשתי כל כך: אחרי כשנתיים בעבודה ראה אור תרגומי לרומאן המפעים "לגרגר זפת", מאת הסופר הצ'כי יאכים טופול. בשבועות הקרובים אפרסם כאן כמה רשימות על הספר ועל טופול. בינתיים, הנה כמה מלים על הספר ועל ביקורו הצפוי של טופול בישראל.

  קרא עוד

 • בשש בערב היו בכיכר העיר העתיקה של פראג כארבעים אלף איש, רובם המוחלט צ'כים, שבאו לחזות בהדלקת האורות שעל עץ חג המולד של פראג, ולפתוח את עונת החגים בשוק חג המולד המרכזי של היפה בערי אירופה.

  בפראג נפתחה אמש עונת החגים

  בשש בערב היו בכיכר העיר העתיקה של פראג כארבעים אלף איש, רובם המוחלט צ'כים, שבאו לחזות בהדלקת האורות שעל עץ חג המולד של פראג, ולפתוח את עונת החגים בשוק חג המולד המרכזי של היפה בערי אירופה.

  קרא עוד

 • בתחילת השבוע שוטטתי קצת לאורך הנהר. בדיוק חזרתי מישראל והרגשתי שאני זקוק בדחיפות לזמן איכות עם העיר. בקצה הטיילת על שם סמטנה פגשתי בחברי נבחרת הטניס הלאומית, שבדיוק הובילו את הקבוצה לזכייה היסטורית בגביע דייוויס.

  צ'כיה זכתה בגביע דייוויס, והכוכבים חוגגים (פוסט תמונות)

  בתחילת השבוע שוטטתי קצת לאורך הנהר. בדיוק חזרתי מישראל והרגשתי שאני זקוק בדחיפות לזמן איכות עם העיר. בקצה הטיילת על שם סמטנה פגשתי בחברי נבחרת הטניס הלאומית, שבדיוק הובילו את הקבוצה לזכייה היסטורית בגביע דייוויס.

  קרא עוד

 • השעון האסטרונומי המפורסם שבכיכר העיר העתיקה בפראג נפל (שוב) קורבן לוונדליזם. המשטרה עצרה גבר שטיפס על השעון, ועקר ממקומה את אחת מאבניו. יש וידאו.

  תייר טיפס על השעון האסטרונומי בפראג. תלש אבן

  השעון האסטרונומי המפורסם שבכיכר העיר העתיקה בפראג נפל (שוב) קורבן לוונדליזם. המשטרה עצרה גבר שטיפס על השעון, ועקר ממקומה את אחת מאבניו. יש וידאו.

  קרא עוד

 • אולם ולדיסלב שבטירה של פראג הוא החלל הגדול ביותר בטירה שכולה חללים גדולים. הוא נבנה במאה ה-14, ומאז כינונה של הרפובליקה הוא משמש לאירועים מרכזיים דוגמת השבעת נשיא הרפובליקה. הבוקר הוצב בו ארונו של הנשיא המנוח ואצלב האוול

  אלפים באים אל הטירה, להיפרד מן הנשיא ואצלב האוול (גלריה, ועוד)

  אולם ולדיסלב שבטירה של פראג הוא החלל הגדול ביותר בטירה שכולה חללים גדולים. הוא נבנה במאה ה-14, ומאז כינונה של הרפובליקה הוא משמש לאירועים מרכזיים דוגמת השבעת נשיא הרפובליקה. הבוקר הוצב בו ארונו של הנשיא המנוח ואצלב האוול

  קרא עוד

 • אלפי אנשים הגיעו אתמול בערב לכיכר ואצלב בפראג -- התארגנות אזרחית ספונטנית, שראשיתה, כנהוג, בפייסבוק -- כדי להתאבל על מותו של הנשיא לשעבר ואצלב האוול. גלריית תמונות מכיכר ואצלב, היום, בין השעות 11:00-16:00.

  פראג מרכינה ראש לזכר ואצלב האוול (גלריה)

  אלפי אנשים הגיעו אתמול בערב לכיכר ואצלב בפראג -- התארגנות אזרחית ספונטנית, שראשיתה, כנהוג, בפייסבוק -- כדי להתאבל על מותו של הנשיא לשעבר ואצלב האוול. גלריית תמונות מכיכר ואצלב, היום, בין השעות 11:00-16:00.

  קרא עוד

 • 	
	
	כפי שאולי קראתם במוסף החגיגי של "הארץ ספרים" שפורסם הבוקר, עכשיו כבר אפשר לגלות: במהלך שנת 2012 עתיד לראות אור בהוצאת אחוזת בית תרגומי לספרו של הסופר הצ'כי יאכים טופול, "לגרגר זפת" (Kloktat dehet).
	כך נכתב הבוקר ב"הארץ":
	
	סיפורו של איליה, נער...

  כבר מותר לגלות: "לגרגר זפת", ספרו של יאכים טופול, יראה אור בתרגומי בהוצאת אחוזת בית

  כפי שאולי קראתם במוסף החגיגי של "הארץ ספרים" שפורסם הבוקר, עכשיו כבר אפשר לגלות: במהלך שנת 2012 עתיד לראות אור בהוצאת אחוזת בית תרגומי לספרו של הסופר הצ'כי יאכים טופול, "לגרגר זפת" (Kloktat dehet). כך נכתב הבוקר ב"הארץ": סיפורו של איליה, נער...

  קרא עוד

 • בשנה שעברה התקיים בסינמטקים ברחבי הארץ הפסטיבל הראשון לקולנוע צ'כי. הוא היה הצלחה כבירה בכל קנה מידה: אולמות הסינמטקים היה מלאים כמעט עד אפס מקום ברוב ההקרנות. במסגרת הפסטיבל הוקרנו סרטים עכשוויים רבים, וכן התקיימה רטרוספקטיבה נפלאה של הבמאי האהוב פטר זלנקה, שאף נכח באולם ברוב ההקרנות. לאור ההצלחה יתקיים השנה הפסטיבל בפעם השניה, וגם השנה ייטלו בו חלק כל הסימנטקים בארץ.

  פסטיבל הקולנוע הצ'כי ייפתח מחרתיים בסינמטקים ברחבי הארץ

  בשנה שעברה התקיים בסינמטקים ברחבי הארץ הפסטיבל הראשון לקולנוע צ'כי. הוא היה הצלחה כבירה בכל קנה מידה: אולמות הסינמטקים היה מלאים כמעט עד אפס מקום ברוב ההקרנות. במסגרת הפסטיבל הוקרנו סרטים עכשוויים רבים, וכן התקיימה רטרוספקטיבה נפלאה של הבמאי האהוב פטר זלנקה, שאף נכח באולם ברוב ההקרנות. לאור ההצלחה יתקיים השנה הפסטיבל בפעם השניה, וגם השנה ייטלו בו חלק כל הסימנטקים בארץ.

  קרא עוד

 • 	הסטטיסטיקה אומרת שבשנים האחרונות, כשא.ב. יהושע אמור להגיע לפראג — יורד שלג. לפעמים סטטיסטיקות לא משקרות. שלג ראשון ירד הלילה, והתחזית צופה שבוע שלוּג לכל אורכו. אמן ואמן. בינתיים, ככה זה נראה מחלוני; ויש גם גלריה שתתעדכן מדי פעם.
	
	

שלג ראשון...

  שלג ראשון בפראג (תמונה)

  הסטטיסטיקה אומרת שבשנים האחרונות, כשא.ב. יהושע אמור להגיע לפראג — יורד שלג. לפעמים סטטיסטיקות לא משקרות. שלג ראשון ירד הלילה, והתחזית צופה שבוע שלוּג לכל אורכו. אמן ואמן. בינתיים, ככה זה נראה מחלוני; ויש גם גלריה שתתעדכן מדי פעם. שלג ראשון...

  קרא עוד

 • 	האסטרונום הדני טיכו ברהה היה סופרסטאר. גיק טלסקופים, אבל סופרסטאר. הוא, למשל, גילה כוכב חדש בשמיים – לא עניין של מה בכך, במאה ה-16. נכון שגם טען שהשמש והכוכבים סובבים סביב כדור הארץ, אבל היי, בכל זאת מדובר במאה ה-16....

  דרכו של טיכו ברהה אל האלוהים רצופה הפרעות

  האסטרונום הדני טיכו ברהה היה סופרסטאר. גיק טלסקופים, אבל סופרסטאר. הוא, למשל, גילה כוכב חדש בשמיים – לא עניין של מה בכך, במאה ה-16. נכון שגם טען שהשמש והכוכבים סובבים סביב כדור הארץ, אבל היי, בכל זאת מדובר במאה ה-16....

  קרא עוד


%d בלוגרים אהבו את זה: