קולנוע צ'כי ארכיון

 • תלמידיי בבית הספר היהודי "אור חדש" בפראג הפיקו (בתוך פחות מארבעה ימים) סרטון סטופ-מושן שמתאר את השינויים שעברו על ארץ ישראל במאה השנים האחרונות. הקדישו חמש דקות; לא תצטערו.

  איך רואים תלמידי פראג את ישראל? צפו בסרטון סטופ-מושן שיצרו

  תלמידיי בבית הספר היהודי "אור חדש" בפראג הפיקו (בתוך פחות מארבעה ימים) סרטון סטופ-מושן שמתאר את השינויים שעברו על ארץ ישראל במאה השנים האחרונות. הקדישו חמש דקות; לא תצטערו.

  קרא עוד

 • בסוף השבוע האחרון נסגר הרחוב שלנו לטובת סרט עתיר תקציב, קופרודוקציה צ'כית-אוסטרית שמשחזרת בדקדקנות את אירועי אוגוסט 68'. רגע השיא של הסרט הוא פריצת הבריקדות המאולתרות על ידי אחד הטנקים הסובייטיים. כך זה נראה לפני 46 שנה - והבוקר.

  הפלישה הסובייטית ב-1968 משוחזרת בקפדנות בסרט חדש (תמונות)

  בסוף השבוע האחרון נסגר הרחוב שלנו לטובת סרט עתיר תקציב, קופרודוקציה צ'כית-אוסטרית שמשחזרת בדקדקנות את אירועי אוגוסט 68'. רגע השיא של הסרט הוא פריצת הבריקדות המאולתרות על ידי אחד הטנקים הסובייטיים. כך זה נראה לפני 46 שנה - והבוקר.

  קרא עוד

 • אמש עלה לאוויר האינטרנט פרוייקט חדש שלי, פרי עבודה אינטסניבית של קרוב לחצי שנה: האתר "פראג של מר קופפרקינגל" מוקדש לספר "שורף הגופות", במלאת 90 שנה להולדת מחברו (ספר שעל תרגומו אני עמל בימים אלה). בואו לבקר!

  יום הולדת לסופר לדיסלב פוקס; אתר חדש שלי אונליין

  אמש עלה לאוויר האינטרנט פרוייקט חדש שלי, פרי עבודה אינטסניבית של קרוב לחצי שנה: האתר "פראג של מר קופפרקינגל" מוקדש לספר "שורף הגופות", במלאת 90 שנה להולדת מחברו (ספר שעל תרגומו אני עמל בימים אלה). בואו לבקר!

  קרא עוד

 • ייז'י מנזל הוא אחד מגדולי במאי הקולנוע הצ'כים, זוכה פרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר, וגם פיליטוניסט. הנה תרגום של הפיליטון הראשון בספרו "אז אני לא יודע" (1996).

  "אז אני לא יודע", מאת יז'י מנזל

  ייז'י מנזל הוא אחד מגדולי במאי הקולנוע הצ'כים, זוכה פרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר, וגם פיליטוניסט. הנה תרגום של הפיליטון הראשון בספרו "אז אני לא יודע" (1996).

  קרא עוד

 • בשנה שעברה התקיים בסינמטקים ברחבי הארץ הפסטיבל הראשון לקולנוע צ'כי. הוא היה הצלחה כבירה בכל קנה מידה: אולמות הסינמטקים היה מלאים כמעט עד אפס מקום ברוב ההקרנות. במסגרת הפסטיבל הוקרנו סרטים עכשוויים רבים, וכן התקיימה רטרוספקטיבה נפלאה של הבמאי האהוב פטר זלנקה, שאף נכח באולם ברוב ההקרנות. לאור ההצלחה יתקיים השנה הפסטיבל בפעם השניה, וגם השנה ייטלו בו חלק כל הסימנטקים בארץ.

  פסטיבל הקולנוע הצ'כי ייפתח מחרתיים בסינמטקים ברחבי הארץ

  בשנה שעברה התקיים בסינמטקים ברחבי הארץ הפסטיבל הראשון לקולנוע צ'כי. הוא היה הצלחה כבירה בכל קנה מידה: אולמות הסינמטקים היה מלאים כמעט עד אפס מקום ברוב ההקרנות. במסגרת הפסטיבל הוקרנו סרטים עכשוויים רבים, וכן התקיימה רטרוספקטיבה נפלאה של הבמאי האהוב פטר זלנקה, שאף נכח באולם ברוב ההקרנות. לאור ההצלחה יתקיים השנה הפסטיבל בפעם השניה, וגם השנה ייטלו בו חלק כל הסימנטקים בארץ.

  קרא עוד

 • כבר חמישה ימים שאני רואה זבוב בעין שמאל. מן האינטרנט למדתי על מגוון האפשרויות להפרעות ראיה מסוג זה (זבוב, צל, מסך, וילון), ובכולן הבטחה מסוייגת לאי-ממאירוּת, בצד הפצרה בוטה לראות רופא. עשיתי כמצוות וויינט-בריאות וקבעתי תור אצל רופא עיניים חביב בשכונה המתוקה בר'בנוב. מיד תוכלו לקרוא את חוויותיה של רות בן הדר, ניצולת מערכת הבריאות הצ'כית; אבל אני יכול להעיד ממקור ראשון שרות צודקת למדי, על סמך חוויותיי אצל הדוקטור ק'.

  דוקטור ק' (מקרה שהיה באמת, ואחריו טור אורח מאת רות בן הדר, ובסוף גם מילות סיכום מאת סטודנטית לרפואה מפראג)

  כבר חמישה ימים שאני רואה זבוב בעין שמאל. מן האינטרנט למדתי על מגוון האפשרויות להפרעות ראיה מסוג זה (זבוב, צל, מסך, וילון), ובכולן הבטחה מסוייגת לאי-ממאירוּת, בצד הפצרה בוטה לראות רופא. עשיתי כמצוות וויינט-בריאות וקבעתי תור אצל רופא עיניים חביב בשכונה המתוקה בר'בנוב. מיד תוכלו לקרוא את חוויותיה של רות בן הדר, ניצולת מערכת הבריאות הצ'כית; אבל אני יכול להעיד ממקור ראשון שרות צודקת למדי, על סמך חוויותיי אצל הדוקטור ק'.

  קרא עוד

 • 	יש גוגל-דודל מיוחד היום בגוגל צ'כיה, שמציין את יום הולדתו ה-106 של יאן וֶריך. ואני מת על יאן ווריך. שחקן, זמר, סופר – זה נכון שכאן בצ'כיה כל אחד הוא קצת שחקן וקצת זמר וקצת סופר, אבל ווריך הוא משהו...

  "ילדים כדי לשמוח ושמחה לילדים": יום הולדת 106 ליאן וריך

  יש גוגל-דודל מיוחד היום בגוגל צ'כיה, שמציין את יום הולדתו ה-106 של יאן וֶריך. ואני מת על יאן ווריך. שחקן, זמר, סופר – זה נכון שכאן בצ'כיה כל אחד הוא קצת שחקן וקצת זמר וקצת סופר, אבל ווריך הוא משהו...

  קרא עוד

 • 	אינגה מיכאלי ביקשה ממני לכתוב פוסט על המקומות האהובים עליי בפראג. מיד שמעתי "רשימה!", שזה כמובן אחד משני הדברים היחידים בעולם שאני אוהב יותר מאשר את פראג. הפוסט הזה מתפרסם במקביל גם ב"בלוגלובלי", הבלוג הגלובלי של אינגה. תודה, אינגה!
	
	אני אוהב...

  סודות, סמטאות ותיירים: על המקומות האהובים עליי בפראג

  אינגה מיכאלי ביקשה ממני לכתוב פוסט על המקומות האהובים עליי בפראג. מיד שמעתי "רשימה!", שזה כמובן אחד משני הדברים היחידים בעולם שאני אוהב יותר מאשר את פראג. הפוסט הזה מתפרסם במקביל גם ב"בלוגלובלי", הבלוג הגלובלי של אינגה. תודה, אינגה! אני אוהב...

  קרא עוד

 • מה שבטוח הוא שהסיפור הקצר שימש את צ'אפק פעמים רבות לבחינה מרוכזת ותמציתית של נושאים שבחינה ארוכה יותר שלהם (אם כי לא בהכרח מורכבת יותר) אפשר למצוא ברומאנים שלו. לצד שאלת הידע והידיעה האנושית – אולי התמה המרכזית והנצחית-ביותר ביצירתו של צ'אפק – מציגים הסיפורים האלה עוד שתי תמות מרכזיות: את שאלת מקומו של הזולת בחיי האדם, ואת הספק בדבר עליונותו של האדם על פני שאר היצורים בעולם.

  הלא ייאמן פשוט ישנו: על "האיש שידע לעופף" מאת קארל צ'אפק (הגרסה המלאה של המאמר שפורסם בנענע10)

  מה שבטוח הוא שהסיפור הקצר שימש את צ'אפק פעמים רבות לבחינה מרוכזת ותמציתית של נושאים שבחינה ארוכה יותר שלהם (אם כי לא בהכרח מורכבת יותר) אפשר למצוא ברומאנים שלו. לצד שאלת הידע והידיעה האנושית – אולי התמה המרכזית והנצחית-ביותר ביצירתו של צ'אפק – מציגים הסיפורים האלה עוד שתי תמות מרכזיות: את שאלת מקומו של הזולת בחיי האדם, ואת הספק בדבר עליונותו של האדם על פני שאר היצורים בעולם.

  קרא עוד

 • 	הנוהל ברור לכולם: בהמתינך לחשמלית, בנסיעתך במטרו (והמהדרין מוספים גם: בלכתך בדרך), טמון חוטמך בספר או במגזין, ולעולם – לעולם! – אל תפתח בשיחה. זה לא עניין של גסות רוח; הצ'כים, בניגוד לסטיגמה, הם אנשים לבביים שישמחו לשוחח איתך ולהכיר...

  תשוקת השתיקה הציבורית: על מה להתלונן בעיר היפה מכולן

  הנוהל ברור לכולם: בהמתינך לחשמלית, בנסיעתך במטרו (והמהדרין מוספים גם: בלכתך בדרך), טמון חוטמך בספר או במגזין, ולעולם – לעולם! – אל תפתח בשיחה. זה לא עניין של גסות רוח; הצ'כים, בניגוד לסטיגמה, הם אנשים לבביים שישמחו לשוחח איתך ולהכיר...

  קרא עוד


%d בלוגרים אהבו את זה: