ממיטב הספרות הצ'כית ארכיון

 • לפני למעלה משנה פרסמתי כאן שני סיפורים מאת איוון קראוס, בתרגומי. קראוס ואני עדיין מחפשים מו"ל עברי לסיפורים, והנה עוד אחד מהם, מפרי עטו של אחד מהסופרים האישיים והפופולאריים ביותר בצ'כיה בעשורים האחרונים.

  "איך חגגנו את האחד במאי", מאת איוון קראוס

  לפני למעלה משנה פרסמתי כאן שני סיפורים מאת איוון קראוס, בתרגומי. קראוס ואני עדיין מחפשים מו"ל עברי לסיפורים, והנה עוד אחד מהם, מפרי עטו של אחד מהסופרים האישיים והפופולאריים ביותר בצ'כיה בעשורים האחרונים.

  קרא עוד

 • אמש עלה לאוויר האינטרנט פרוייקט חדש שלי, פרי עבודה אינטסניבית של קרוב לחצי שנה: האתר "פראג של מר קופפרקינגל" מוקדש לספר "שורף הגופות", במלאת 90 שנה להולדת מחברו (ספר שעל תרגומו אני עמל בימים אלה). בואו לבקר!

  יום הולדת לסופר לדיסלב פוקס; אתר חדש שלי אונליין

  אמש עלה לאוויר האינטרנט פרוייקט חדש שלי, פרי עבודה אינטסניבית של קרוב לחצי שנה: האתר "פראג של מר קופפרקינגל" מוקדש לספר "שורף הגופות", במלאת 90 שנה להולדת מחברו (ספר שעל תרגומו אני עמל בימים אלה). בואו לבקר!

  קרא עוד

 • כבר מזמן לא התרגשתי כל כך: אחרי כשנתיים בעבודה ראה אור תרגומי לרומאן המפעים "לגרגר זפת", מאת הסופר הצ'כי יאכים טופול. בשבועות הקרובים אפרסם כאן כמה רשימות על הספר ועל טופול. בינתיים, הנה כמה מלים על הספר ועל ביקורו הצפוי של טופול בישראל.

  יצא בתרגומי: "לגרגר זפת" מאת יאכים טופול; יבקר בישראל

  כבר מזמן לא התרגשתי כל כך: אחרי כשנתיים בעבודה ראה אור תרגומי לרומאן המפעים "לגרגר זפת", מאת הסופר הצ'כי יאכים טופול. בשבועות הקרובים אפרסם כאן כמה רשימות על הספר ועל טופול. בינתיים, הנה כמה מלים על הספר ועל ביקורו הצפוי של טופול בישראל.

  קרא עוד

 • זה קורה סוף סוף. בתחילת פברואר יראה אור בהוצאת "אחוזת בית" תרגומי לספר "לגרגר זפת" מאת יאכים טופול, אולי גדול הסופרים הצ'כים בעשורים האחרונים. יאכים ואני נהיה אורחי השגרירות הצ'כית בישראל. הנה כל הפרטים על האירועים המתכוננים.

  יאכים טופול סוף סוף בעברית — ובישראל! כל הפרטים על ביקורו

  זה קורה סוף סוף. בתחילת פברואר יראה אור בהוצאת "אחוזת בית" תרגומי לספר "לגרגר זפת" מאת יאכים טופול, אולי גדול הסופרים הצ'כים בעשורים האחרונים. יאכים ואני נהיה אורחי השגרירות הצ'כית בישראל. הנה כל הפרטים על האירועים המתכוננים.

  קרא עוד

 • איוון קראוס, יליד פראג 1939, בן לאב יהודי ואם נוצרייה, קנה את פרסומו בסיפוריו ההומוריסטיים האוטוביוגרפיים, שהפכו אותו לאחד הסופרים הפופולאריים בצ'כיה. בחודשים האחרונים אני עובד עם איוון קראוס על תרגום מבחר סיפוריו לעברית.

  "אימא והמשרדים", מאת איוון קראוס

  איוון קראוס, יליד פראג 1939, בן לאב יהודי ואם נוצרייה, קנה את פרסומו בסיפוריו ההומוריסטיים האוטוביוגרפיים, שהפכו אותו לאחד הסופרים הפופולאריים בצ'כיה. בחודשים האחרונים אני עובד עם איוון קראוס על תרגום מבחר סיפוריו לעברית.

  קרא עוד

 • יאן בלבאן, שהלך לעולמו לפני כשנתיים והוא בן 49, הוא אולי גדול הסופרים הצ'כים בעשורים האחרונים בתחום הסיפור הקצר. ייתכן שזהו התרגום החשוב ביותר שפרסמתי כאן עד כה: לראשונה בעברית, נציג בכיר של דור הסופרים המהפכני שאחרי מהפכת 89'.

  מן הארכיון: "אצל הקומוניסטים", מאת יאן בלבאן

  יאן בלבאן, שהלך לעולמו לפני כשנתיים והוא בן 49, הוא אולי גדול הסופרים הצ'כים בעשורים האחרונים בתחום הסיפור הקצר. ייתכן שזהו התרגום החשוב ביותר שפרסמתי כאן עד כה: לראשונה בעברית, נציג בכיר של דור הסופרים המהפכני שאחרי מהפכת 89'.

  "אצל הקומוניסטים", מאת יאן בלבאן"> קרא עוד

 • סופר, משורר, צייר, זמר, שחקן ומייסד תיאטרון "הרמזור" המפורסם, ייז'י סוחי הוא פנומן-תרבות אמיתי. הנה סיפור קצרצר שלו, הלקוח מן הספר "100 סיפורים": כיצד למד הקנגורו על ערכו של הכסף, מה רצה לעשות בחסכונותיו, וכיצד זה באמת שיש קנגורו בגן החיות?

  "מדוע יש קנגורו בגן החיות", מאת ייז'י סוחי

  סופר, משורר, צייר, זמר, שחקן ומייסד תיאטרון "הרמזור" המפורסם, ייז'י סוחי הוא פנומן-תרבות אמיתי. הנה סיפור קצרצר שלו, הלקוח מן הספר "100 סיפורים": כיצד למד הקנגורו על ערכו של הכסף, מה רצה לעשות בחסכונותיו, וכיצד זה באמת שיש קנגורו בגן החיות?

  קרא עוד

 • סיפור נוסף מאת יאן נרודה, הבולט במסתורין האירוטי שלו בין שלל סיפורי ההלוויות, הריבים הקטנים וההתנכלויות החביבות שהקובץ "סיפורי מאלה סטראנה" מלא בהם.

  "בְּבֵית שלושת השושנים", מאת יאן נרודה

  סיפור נוסף מאת יאן נרודה, הבולט במסתורין האירוטי שלו בין שלל סיפורי ההלוויות, הריבים הקטנים וההתנכלויות החביבות שהקובץ "סיפורי מאלה סטראנה" מלא בהם.

  קרא עוד

 • סיפורו מכמיר-הלב של מר וורל, מוכר הדגנים האומלל, מתוך הקובץ "סיפורי מאלה סטראנה" מאת יאן נרודה, בתרגומי.

  "איך עישן מר וורל את מקטרת המרשאום שלו", מאת יאן נרודה

  סיפורו מכמיר-הלב של מר וורל, מוכר הדגנים האומלל, מתוך הקובץ "סיפורי מאלה סטראנה" מאת יאן נרודה, בתרגומי.

  קרא עוד

 • תרגומם של פרקים ראשונים ממיטב הספרות הצ'כית נמשך עם דניאלה הודרובה (1946), שרבים מספריה עוסקים בדמות העיר בכלל, ובפראג בפרט. הודרובה עוסקת בדר"כ בפניה האפלים של העיר, וזאת בנימה אישית מאוד, לפעמים פיוטית, לפרקים אידיוסינקרטית.

  "אני רואה עיר…" מאת דניאלה הודרובה

  תרגומם של פרקים ראשונים ממיטב הספרות הצ'כית נמשך עם דניאלה הודרובה (1946), שרבים מספריה עוסקים בדמות העיר בכלל, ובפראג בפרט. הודרובה עוסקת בדר"כ בפניה האפלים של העיר, וזאת בנימה אישית מאוד, לפעמים פיוטית, לפרקים אידיוסינקרטית.

  קרא עוד

 • לכבוד שבוע הספר, ובהמשך לפרוייקט "מיטב הספרות הצ'כית" שבו פצחתי השבוע, הנה כמה ספרים צ'כים שראויים לדעתי לתרגום לעברית, ואשר אל תרגומם אני משתוקק לצלול. דרשו אותם מן המו"ל הקרוב למקום מגוריכם, ואולי נרוויח כולנו.

  על ספרות צ'כית שעדיין אינכם יכולים לקרוא

  לכבוד שבוע הספר, ובהמשך לפרוייקט "מיטב הספרות הצ'כית" שבו פצחתי השבוע, הנה כמה ספרים צ'כים שראויים לדעתי לתרגום לעברית, ואשר אל תרגומם אני משתוקק לצלול. דרשו אותם מן המו"ל הקרוב למקום מגוריכם, ואולי נרוויח כולנו.

  קרא עוד

 • תרגום ראשון לעברית של אחד מגדולי הספרות הצ'כית בכל הזמנים, סוואטופלוק צ'ך (Svatopluk Čech), מחלוצי המדע הבדיוני, סטיריקן מזהיר, עיתונאי ומשורר שכתב שניים מספרי-המפתח של ההומור הצ'כי.

  "מסעו האמיתי של מר ברוצ'ק אל הירח" מאת סואטופלוק צ'ך

  תרגום ראשון לעברית של אחד מגדולי הספרות הצ'כית בכל הזמנים, סוואטופלוק צ'ך (Svatopluk Čech), מחלוצי המדע הבדיוני, סטיריקן מזהיר, עיתונאי ומשורר שכתב שניים מספרי-המפתח של ההומור הצ'כי.

  קרא עוד