בכל קיץ מגיעים לצ'כיה כ-400 זרים כדי שישברו את שיניהם (ותמונה שלי על כריכת ספר המלווה את האירוע)


בערים שונות ברחבי צ'כיה מתקיימים בכל שנה, מזה כחמישים שנה,
קורסי קיץ של השפה הצ'כית. שני הגדולים שבהם מתקיימים בפקולטה למדעי-הרוח של אוניברסיטת קארל בפראג, ובפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת מסריק בברנו. מנסיוני אני יכול להעיד על השני: מגיעים אליו כ-150 אנשים בכל שנה, ותוכנית הלימודים מגוונת כל כך, שהיא מתאימה הן לתלמידי תיכון מאוקראינה והן לפרופסורים לצ'כית מארצות-הברית, הן לסטודנטים לבוהמיסטיקה (לימודים צ'כיים) והן למתרגמים, הן לבריטים שנולדה להם נכדה צ'כית והן לסטודנטים ספרדיים ליערנות (סיפור אמיתי). בכל שנה מתרגשת התקשורת הצ'כית מחדש; בכל שנה הזרים שוברים שיניים בעיצורים בלתי אפשריים; ובכל שנה נלגמים אלפי ליטרים של בירות צ'כיות מדי ערב, כי לשבור שיניים זה כואב, והבירה מרגיעה את החניכיים.

httpv://www.youtube.com/watch?v=wvMi63RleRc
שוברים שיניים, החודש בברנו

מעבר ללימודי השפה הצ'כית מתקיימות בכל שנה בבתי-הספר שבפראג ובברנו גם מגוון הרצאות בשלל נושאים שקשורים לצ'כיה — מתרבות, אמנות, ספרות וארכיטקטורה, ועד לנושאים איזוטריים כמקורותיהם של שמות המשפחה הצ'כיים, יין מוראבי וכיוצא-באלה. ההרצאות הללו רואות אור גם בספרים שיוצאים לאור מדי שנה, לפני פתיחת הלימודים. על כריכת מהדורת 2011 של ספר ההרצאות בפראג מופיעה תמונה שצילמתי אני. הספר ראה אור בהוצאת יורוסלאביקה, על ידי הפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת קארל.

דרך השגרירות הצ'כית בתל-אביב יכולים ישראלים להגיש בקשות למלגות מלאות לקורסי הקיץ שמתקיימים בפראג ובברנו (מספר המלגות מצומצם מאוד והן ניתנות פעמים רבות לסטודנטים בעלי רקע מתאים). מובן שאפשר להירשם גם דרך האוניברסיטאות המפעילות את הקורסים (מחיר קורס ממוצע, הכולל את כל חומרי הלימוד, לינה, טיול ארוך מדי שבוע והוצאות נוספות — כאלף אירו). קורסים נוספים מתקיימים בכל שנה גם בפלזן, אולומוץ, דוברושקה ובעוד ערים ועיירות.

הפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת קארל בפראג, עם פסלו של אנטונין דבוז'אק בחזית (צילום: פאר פרידמן)