צ'כים, אתם צודקים! (פוסט אורח)

זוהי רשימה נוספת בתרגומי במסגרת שיתוף הפעולה עם הבלוג המצוין Girl in Czechland. על הבלוג ועל האישה שמאחוריו תוכלו לקרוא ברשימה הקודמת מתוכו, שעסקה במטבח הצ'כי.

את ההשראה לרשימה הזו קיבלתי מגולה בריטי אחר, סטיבן קלארק, ומספרו המצחיק להפליא, "דבר אל השבלולים", שבו הוא מציג את "עשרת הדיברות להבנת הצרפתים". על פי הדיבר הראשון, הצרפתים תמיד צודקים. הבטחון-העצמי המוגזם-למדיי הזה עשוי להסביר את החוצפה האגדית של הגאלים. אני צרפתי — משמע אני צודק. וגם נעלה ממך.

הגם שהצ'כים עשויים להיות חצופים, אין הדבר נובע, לטעמי, מגאווה כלשהי, או מתחושה מובנית של עליונות תרבותית. לא, אני לא רוצה שקוראיי הצ'כים יתחילו לחוש גאווה מיותרת, אבל אני חושבת שאתם עשויים להפיק דבר-מה מתזכורת על אודות כל הדברים שבהם אתם צודקים.

 שישה דברים שהצ'כים צודקים (או צדקו) לגביהם

 1. לאכול את הארוחה העיקרית של היום בצהריים

זה בריא למערכת העיכול שלכם! זה תירוץ ראוי לבריחה מהמשרד! זה חוסך את הצורך לבשל בערב! זה חברתי יותר מסתם לבלוס סנדוויץ' עצוב, ארוז-מראש, ליד שולחן העבודה! אמצו את המסורת הצ'כית הזו! (בפסקאות הבאות אפשר לוותר על סימני הקריאה. אבל כל הדיבורים האלה על אוכל מרגשים אותי).

ארוחה עיקרית באמצע היום (צילום: אמיליה קלודה, פברואר 2011)

ארוחה עיקרית באמצע היום (צילום אילוסטרציה: אמיליה קלודה, פברואר 2011)

 2. איך אומרים "משבר אשראי" בצ'כית? או: אומנות החיים החסכניים

אתם יכולים לדמיין לעצמכם את הצ'כים לוקחים משכנתא ב-110% ריבית ומלהטטים תשלומים בחמישה כרטיסי אשראי שונים? לא, משום שבניגוד לבני-הדודים הבריטים או האמריקאים שלהם, הם לא מטומטמים. אם אתה רוצה לקנות משהו, אתה חוסך עד שיהיה לך כסף. ככל האפשר, זה אמור להיות נכון גם לגבי רכישות גדולות, כמו דירה. הגם שלעתים נמאס לי מהחסכנות הקטנונית של צ'כמן ובני-ארצו ("קני סבון במקום ג'ל רחצה; השתמשי בתיון אחד לשלוש כוסות; בלה בלה בלה), כשמדובר בהחלטות כלכליות, אי אפשר לבוא בטענות לשיטה שלהם.

באמת, איך אומרים בצ'כית "משבר אשראי"? האם זה צירוף שנעשה בו שימוש תכוף בטלוויזיה? אני חושבת שלא, אבל תקנו אותי אם אני טועה.

הנה הוא, הנייר שפירושו היה סופה של צ'כוסלובקיה הדמקורטית

הנה הוא, הנייר שפירושו היה סופה של צ'כוסלובקיה הדמקורטית

3. 1938

צ'מברליין. פייסנות. הסכם מינכן. פיסת הנייר שאמורה הייתה להבטיח שלום לאירופה, אבל לא עשתה זאת. צדקתם. היינו אמורים להגן עליכם, צ'כלנד, אבל אויה, במקום זאת מכרנו אתכם בזול. בשיעורי ההיסטוריה לימדו אותנו שלא הייתה לנו ברירה – ככל הנראה נקט צ'מברליין בגישה פייסנית לא כדי להימנע ממלחמה, אלא כדי לתת לאנגליה את הזמן שנדרש לה על מנת להתחמש – אבל תהא הסיבה אשר תהא, התוצאה הייתה סופה של הדמוקרטיה הצ'כוסלובקית. ראו בכך התנצלות. סליחה, חבר'ה.

 4. אדריכלות קוביסטית

הידעתם שצ'כוסלובקיה הייתה המדינה היחידה שבנתה בניינים בסגנון קוביסטי? עכשיו אתם יודעים. מוזרה, אסתטית, ובעלת סטייל על-זמני, האדריכלות הקוביסטית היא משהו שהצ'כים בהחלט צדקו לגביו.

בתים קוביסטיים למרגלות וישהראד, פראג (צילום: פאר פרידמן, אוקטובר 2010)

בתים קוביסטיים למרגלות וישהראד, פראג (צילום: פאר פרידמן, אוקטובר 2010)

 5. להיות אימא במשרה מלאה: האפשרות לחופשת-לידה ארוכה

אני לא אומרת שקל ללהטט בעולם המערבי בין קריירה ואימהות, על כל האחריות שנובעת ממנה. אבל לפחות בצ'כיה יש לך אפשרות להישאר בבית ולדאוג לילד שלך תקופה ארוכה יותר, גם אם בשום אופן לא תתעשרי מהכסף שתיתן לך המדינה. בבריטניה, הסיוע הכלכלי שיוענק לך על ידי המעסיק והמדינה כאחד יהיה קצר מועד. הוא אינו מותיר לנשים ברירה אלא לשוב לעבודה כמה שיותר מהר. אני יודעת שזה עניין מורכב (אולי אפילו מורכב יותר מהשפעת הקומוניזם על החברה הצ'כית בת זמננו; רשימה שאני בהחלט צריכה לכתוב), ואני לא מאמינה שיש לכפות על נשים לקחת חופשת לידה בת שלוש שנים מהקריירה שלהן; אבל נדמה שבצ'כיה המדינה לפחות מכירה בעובדה שאמהוּת היא עבודה חשובה, שראוי לתת לה תמיכה כלכלית.

תינוק צ'כי (פרט מפסל מאת דויד צ'רני, קאמפה, פראג; צילום: פאר פרידמן, יוני 2012)

תינוק צ'כי (פרט מפסל מאת דויד צ'רני, קאמפה, פראג; צילום: פאר פרידמן, יוני 2012)

 6. שירות לשולחן בפאבים

למה אנחנו הבריטים חושבים שלהיות חברותי בפאב פירושו להצטופף ליד הבר בעליצות מזוייפת? שירות לשולחן – וכיסא לשבת עליו – הופכים את כל חוויית הפאב לנעימה הרבה יותר.

והקורא יז'י יקובובסקי הוסיף: הם צדקו כשהוסיפו כשות לבירה. והם יודעים מה הם עושים כשיש להם המון חנויות של מזון אקולוגי והרבה מסעדות צמחוניות וטבעוניות [?!; הערת המתרגם]. והם יודעים מה הם עושים כשיש להם המון דרום-מזרח אסייאתים בפראג, מה שמעניק למקום אווירה של מזרח-פוגש-מערב. הם צודקים בכך שלא הצטרפו לגוש האירו, והם ידעו מה הם עושים כשהיו המדינה המסויגת ביותר בכל הנוגע לחתימה על אמנת ליסבון. is a British woman who decided to fall down the rabbit hole and experience the strange yet oddly familiar world that is Czechland. She writes about life in Czechland from a quirky, sideways perspective. This post was originally published under the title Češi, máte pravdu! Six Things the Czechs Are Right About on her own blog. It was translated into Hebrew by Pierre Pe'er Friedmann, for makropulos.net.