כשבתל אביב נופלים טילים, בפראג… יש אזעקה

היצירה Pistole (אקדחים) מאת דויד צ'רני בגלריה לאמנות צעירה בפראג (צילום: פאר פרידמן, אוגוסט 2012)

היצירה Pistole (אקדחים) מאת דויד צ'רני בגלריה לאמנות צעירה בפראג (צילום: פאר פרידמן, אוגוסט 2012)

בסדר. לא בדיוק אזעקה. אבל תקשיבו רגע.

את החודשיים האחרונים העברתי בתל אביב. היו סידורים והיו פגישות, ונאלצתי על כן להותיר מאחור רק לרגע את ביתי שבפראג, ולהשתקע בישראל לכמה חודשים. חששתי מאוד מטילים איראניים (מחוץ-לארץ נדמה היה שזה עניין של ימים, אולי דקות, עד שינחתו ברחבת העירייה), אבל בישראל הרגיעו אותי, וכשהגעתי ראיתי שבאמת אין ממה לחשוש. אוקיי. לפאג'רים לא ציפיתי, ומשהגיעו אלה — קיצרתי את חופשת-האיכות שלי בישראל ושבתי הביתה לפראג, לעקוב אחר המתרחש ממרחק בטוח. מחזיק לכולכם אצבעות. בינתיים גיליתי שגם בפראג המים במקלחת נשמעים כמו התחלה של אזעקה אם הם פוגעים בקרמיקה בזווית הלא-נכונה, ודומני על כן כי אני יכול לקבוע, מניסיון, שפוסט-טראומה בהחלט אינו מצב חביב עליי.

גם הצ'כים סובלים מפוסט-טראומה, וזה בסדר, כי הטראומה היא ככלות הכול מלחמת העולם השנייה. לכן הגיעה העת לספר לעם הלוחם בציון על אחד מפרטי הטריוויה המוזרים בנוגע לצ'כיה, כזה שנותר איכשהו — חרף ריבוא התיירים המגיעים לרפובליקה — כמעט בגדר סוד. 

בכל יום רביעי הראשון בחודש, בשעה 12:00 בדיוק, מופעלות הסירנות בכל רחבי צ'כיה לבדיקה, בהתאם לחוק משנת 2002. ברוב חלקי פראג מקדימה את הצפירה קריאה קולית המבהירה כי מדובר בתרגיל — והכרזה דומה אף חותמת אותו. אבל זהו הזמן שבו מבחינים בין גברים וילדים; סליחה, בין צ'כים ותיירים. לפני כשנה חרגתי ממנהגי וחציתי את נהר הוולטבה על גשר קארל — כידוע, העורק הסתום של התיירות הצ'כית. תושבי העיר משתדלים להמנע מלחצות כאן, זה באמת מסלול מכשולים; אבל היה לי זמן והיה יום יפה, וכך מצאתי את עצמי על גשר קארל ביום רביעי אביבי בשעה 11:58 בצהריים, כשהליגיון הגרמני-יפני הסתער על ציירי הקריקטורות ומוכרי ציורי הקיטש. פילסתי בקושי את דרכי בין נחילי אדם, כשלפתע נשמעה הצפירה המוכרת. 

האמינו לי, איני מגזים: בבת אחת אפשר היה לברור את הצ'כים מן התיירים: ליגיון הזרים עצר כולו בבת-אחת, ורק אנו, הפרגאים, המשכנו ללכת כאילו לא קורה דבר (מה שנכון). מהר מאוד הבינו גם התיירים שזו כנראה עוד גחמה צ'כית (מה שנכון), והמשיכו בדרכם. 

תיירים וגשר קארל (צילום: פאר פרידמן, אוגוסט 2012)

תיירים וגשר קארל (צילום: פאר פרידמן, אוגוסט 2012)

כך נשמע התרגיל בוידאו סלולרי קצר שלי. ב-6 באפריל 2011 ישבתי בפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת קארל (אם כי מדוע ישבתי מחוץ לכיתות החוג לצרפתית דווקא, זאת איני יודע), וכבר אז חשבתי שזו עשויה להיות רשימה חביבה ל"מקרה מקרופולוס":

httpv://www.youtube.com/watch?v=N5yWnq2ABQw

וידאו עם מעט יותר אקשן, שבסופו גם ההכרזה Právě proběhla zkouška sirén ("זה עתה התבצעה בדיקת סירנות") צילם אחד ברנדון לפני כשלושה חודשים:

httpv://www.youtube.com/watch?v=_-Tzd0-An5Q

אם אתם מכירים נוהג דומה במדינות אחרות, ספרו בתגובות. אני מאוד סקרן. ושיהיה כבר שקט אצלכם, אני מתכנן עוד ביקור בדצמבר.קראו עוד: רדיו פראג על הצפירות החודשיות [כאן], וגם: מדוע הפציצו האמריקנים את פראג בפברואר 1945? כתבה של רדיו פראג, [כאן].

תגיות: ,