מוטי פוגל על "לגרגר זפת" בעכבר העיר

vogelמוטי פוגל, מבקר הספרות היקר של "עכבר העיר", פרסם הבוקר רשימה על "לגרגר זפת". פוגל כותב:

בעמודים הראשונים של "לגרגר זפת" היה נדמה לי שזהו עוד ספר שכמוהו כבר קראתי – עוד ילד המספר בלשונו הייחודית את תולדות חייו, והפעם בבית יתומים בצ'כסלובקיה, אבל ככל שהספר התקדם כך הלך והתברר לי שספר כזה עוד לא קראתי. "לגרגר זפת" הוא ספר נהדר שקשה לכתוב עליו בלי להרוס את חוויית הקריאה והגילוי שהוא מציע לקורא. הסיבה לכך אינה תעלומה שעומדת במרכזו ושאין לגלות את פתרונה (אף שיש לא מעט תעלומות בספר), אלא טכניקת הסיפור המיוחדת של המחבר, יאכים טופול.

וגם:

כל מאורע מסופר כאן לפחות פעמיים, וזאת מבלי לקחת בחשבון את הדמויות המוכפלות. זו יותר מטכניקה מוצלחת ליצירת מתח ועניין. זהו ביטוי לחזרה הנצחית של ההיסטוריה. לא פעם ראשונה כטרגדיה ופעם שניה כפארסה, אלא בו זמנית – הטרגדיה והפארסה אחוזות זו בזו ומתגלגלות שוב ושוב, במיתוסים הדתיים והלאומיים, בסיפורי בן הגדוד והאיכר צימבורה ובסיפורו של איליה עצמו. אין טעם להבדיל בין עבר לעתיד, בין מה שידוע למה שיתגלה עוד מעט, הכל כבר גזור וידוע מראש.

את הביקורת המלאה תוכלו לקרוא ב"קונונסנס", האתר האישי של פוגל. היא מצטרפת לריאיון של יותם שווימר בוויינט, ולביקורת של יצהר ורדי במוסף הספרים של "הארץ". הפניות לאלה, ובכלל לכל שנכתב ונאמר על הספר, תוכלו למצוא בעמוד המיוחד [כאן]. וביום שישי — חדשות מרעישות.