איך רואים תלמידי פראג את ישראל? צפו בסרטון סטופ-מושן שיצרו

שרה ושמעון בונים את אילת

בונים את אילת

תרגום ספרות צ'כית זה כיף וזו גם שליחות, אבל כדי לחיות צריך עבודה קבועה. אני עובד במשרה מלאה כמורה בבית הספר היהודי "אור חדש" בפראג — ביה"ס היהודי היחיד בצ'כיה, שנמנה על רשת בתי הספר של קרן לאודר — ומלמד גם בפרוייקט השיעורים האינטרנטיים של קרן לאודר, שדרכו ניתנים שיעורי יהדות, עברית ואנגלית לתלמידים מכל רחבי צ'כיה וסלובקיה שאינם יכולים ללמוד בביה"ס שלנו (בשנה שעברה היו לנו גם תלמידים צ'כים מאפגניסטן!). בבית הספר לומדים גם תלמידים רבים שאינם יהודים, כאלה שמגיעים אליו בזכות הרמה הגבוהה, הכיתות הקטנות והמתקדמות, ובזכות מה שאין לי דרך אחרת להגדירו אלא כאווירה משפחתית. יש לנו כמה מן הילדים הנפלאים ביותר בצ'כיה, בזה אני בטוח. מעולם לא נהניתי כל כך לקום בבוקר וללכת לעבודה.

מדי שנה, בסמסטר הראשון, משקיעים כל תלמידי ביה"ס – מגן הילדים ועד התיכון – את מרצם בפרוייקט שנתי. אנחנו, המורים, מציעים נושאים ספציפיים לסדנאות, התלמידים בוחרים את זו שנראית להם ביותר, ופעם בחודש במשך ארבעה חודשים מוקדש יום שלם לעבודה על הפרוייקט. השנה נבחר הנושא "1914 – 2014", לציון מאה שנה למלחמת העולם הראשונה, והסדנאות היו מגוונות: היו תלמידים שיצרו מפה אינטראקטיבית ועמוד גוגל+ בעקבות החייל הטוב שווייק; היו שהתחקו אחרי סיפורי פליטים שהגיעו לצ'כוסלובקיה במהלך המאה שעברה; אחרים התגייסו ללימודי הישרדות בטבע. המורה תרזה וסלה ואני יזמנו סדנה שהתוצר שלה אמור היה להיות סרט אנימציה קצר בטכניקת סטופ-מושן, שיבחן איך השתנתה ישראל במהלך מאה השנים הללו. הצענו לתלמידים מקומות בארץ, הם בחרו את אלה שנראו להם מעניינים במיוחד (ירושלים, תל אביב, אילת, ים המלח ונהלל), חקרו בעצמם את ההיסטוריה של האתרים, בנו מודלים וצילמו את הסרט שלפניכם.

ובכן, התוצאה עלתה על כל ציפיותינו. באמת לא האמנו שיצליחו להוציא תחת ידם דבר מרהיב כזה. שימו לב לרכב מכבי האש בחלק הראשון של הסרטון על ירושלים, ולטרקטור שאוסף את הריסות שכונת המוגרבים בעיר העתיקה אחרי כיבוש הכותל; שימו לב למטוס הנוחת מלמעלה באמצע הסרטון על אילת (איך הם עשו את זה, לעזאזל?! אם תמצמצו, תפספסו) ולמלונות הנבנים על קו החוף. הם גם הכינו מצגת קטנה שמסבירה את מה שרואים בסרטון. אני כל כך גאה בהם, וחשבתי שגם אתם עשויים ליהנות מן התוצר הסופי.

(וגם: עוד לא מאוחר להירשם להגרלת עותק של הספר "ביקורת המילים"!)


pozvanka