"ביקורת המילים": על ספרו של קארל צ'אפק בתרגומי

עמוד זה מרכז טקסטים, ביקורות וחדשות על אודות הספר "ביקורת המילים" מאת קארל צ'אפק, בתרגומי.

[פורסם לראשונה: 20 בדצמבר 2014. עדכון אחרון: 21.7.2015]  • 27.3.2015: שלמה ניצן קורא מתוך הספר בפינתו ברשת ב' של קול ישראל (להאזנה – לחצו על התמונה).

ניצן

  • 26.2.2015: אביעד שטיר במוסף הספרים של "הארץ": "ככל שהקובץ הזה הוא בן זמנו ותקופתו בכל רמ"ח איבריו, רבים מן הרעיונות שבו יפים גם לזמננו, ולכל זמן. זה ספר מומלץ לכל מי שהשפה, הקריאה והמלים יקרות ללבו […] הקובץ הזה, בלוויית טורים נוספים שנכתבו ברוח דומה, ראה עתה אור בתרגום עברי נעים וידעני, מעשה ידיו של פאר פרידמן, שגם בחר את הקטעים והוסיף להם הקדמה מאלפת. תרגום של ספר כזה הוא מעשה רב, שכן מטבע הדברים הטקסט מנתח מלים צ'כיות בעלות מטען צ'כי, והמקבילה העברית לא תמיד מזומנת למתרגם. אבל פרידמן מתמודד עם המשימה בחן ובאלגנטיות […]"

הארץ

  • 30.1.2015: אפרת גואטה במדור הספרות של "ידיעות אחרונות": "ניסיון צנוע ואמיץ להבין על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים". (לקריאה, לחצו על התמונה)

ידיעות אחרונות 30.1.2015

30.1.2015: רוביק רוזנטל כותב על הספר ב"זירה הלשונית": "תרגום נקי ומדוייק… כתיבה אירונית, מאופקת ונוקבת".

רוביק רוזנטל 30.1.2015

  • ביקורת נהדרת של עמר לחמנוביץ' ב'ישראל היום': "חירות המחשבה וחופשיותו של העט ניכרות בהחלט בספר […] זהו ספר חובה, במובן הליטרלי השימושי ביותר, עבור כל איש ואשת מילה […]". על מלאכת התרגום כותב לחמנוביץ': "התרגום של פאר פרידמן מצ'כית ראוי לשבחים יוצאי דופן, כיוון ש"ביקורת המילים" נחשב לטקסט חריג של צ'אפק, כזה שכמעט אינו ניתן לתרגום. שיקול הדעת של המתרגם – אילו מונחים, מילים או משחקי מילים יועילו במשמעותם גם לקורא העברית – מושתת על זהירות ודייקנות. מלאכתו של פרידמן בספר הזה משולה לשיטוט בחדר שכל קירותיו מחופים במראות. דומה שהוא לכד, בו בזמן ובהצלחה יתרה, את כל בבואותיו של הטקסט".
  • לקריאת הביקורת כולה, לחצו על התמונה.

קארל צ'אפק ביקורת המילים מצ'כית תרגם פאר פרידמן ישראל היום עמר לחמנוביץ

  • 19.12.2014: הספר במדור הספרים החדשים של מוסף הספרים של "ידיעות אחרונות":

ביקורת המילים קארל צ'אפק פאר פרידמן ספרים חדשים שכדאי לבדוק ידיעות אחרונות
וגם בזה של עיתון הארץ:

ביקורת המילים קארל צ'אפק פאר פרידמן ספרים חדשים שכדאי לבדוק הארץ

  • 15.12.2014: גם "פורטל הספרות הצ'כית" (Portál české literatury) — מאגר המידע המקיף ביותר על ספרות צ'כית, אתר ממשלתי-למחצה ועשיר במידע רב לשוני — מתרגש מיציאת "ביקורת המילים" בישראל":

czechlit